Dušan Džamonja
Diplomirao je na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu 1940-ih godina, živio i radio u Bruxellesu, Vrsaru i Zagrebu. Prvu izložbu priredio je 1954. godine, a dobitnik je brojnih priznanja za svoj rad . U Vrsaru se nalazi spomenički kompleks njegove kuće s ateljeom i parkom.
Osnovni materijali s kojima je radio su bronca, željezo, korten čelik i aluminij. Džamonjine monumentalne apstraktne skulpture su već bile izložene na Place de Vendome u Parizu, Praca de Commercio u Lisabonu, ispred Palače pravde u Bruxellesu i u londonskom Regent´s Parku.
Za njegovu karijeru osobito je bio značajan nastup na XXX. Venecijanskom bijenalu 1960. god. kada je nominiran za Grand Prix bijenala, i skrenuo na sebe pozornost međunarodne kritike. Osim monumentalnih skulptura od betona i ciklusa skulptura životinja razvio je specifičan izraz u tehnici spoja čavala i spaljenog drva.
Krivotvorine Dušana Džamonje
Dvije skulpture pod nazivom „ MSG - XVII “
MP 2299 i MP 2300
Skulpture od crnog granita sastavljenog od elemenata tzv.“kifli“, dimenzija 32 x 77 x 24 cm, kopije su izvornika pod nazivom „MSG - XVII " iz 2002. godine.
Izvorna skulptura je u vrijeme pokušaja prodaje krivotvorine (2009./2010.) imala vrijednost oko 130 tisuća kuna, a za jednu od krivotvorina je traženo 70 tisuća kuna. Znakovito je bilo i da je prodavatelj krivotvorine bio kustos jedne galerije – „ znalac od struke“. Kako skulpturu nije prodao, ponudio ju je u zamjenu za jednu umjetničku sliku vrijednosti dvadesetak tisuća kuna, što je znatno manje nego što bi izvorna skulptura vrijedila.
To je izazvalo sumnju u njezinu autentičnost pa je kupac zatražio provjeru u ateljeu pokojnog autora što je potvrdilo sumnju da se radi o potpunoj krivotvorini.
Navedena krivotvorina je odlične izradbe. Ipak se od izvorne skulpture razlikuju u dimenzijama i načinu slaganja „kifli“. Također su uočene i razlike u obradi površine, ljepilu, strukturi kamena te nedostatku kamenog žiga kao autorove signature.
Druga krivotvorina je pronađena u kiparskoj radionici čije usluge je koristio Dušan Džamonja.
Krivotvorina skulpture Dušana Džamonje
„Čavli“
tehnika: drvo i metal
dimenzije: promjer 23cm
MP 2301
U drvenoj jezgri oblika kugle zabijeni su čavli u nizovima nepravilnih linija. Željezni čavli koji su korišteni za izradu ove skulpture su četvrtastog oblika, a takvi se uobičajeno koriste za potkivanje konja. Jezgra skulpture - drvena kugla i postolje izrađeni su od jednog komada drveta.
Skulptura je oduzeta 2010. zbog navedene sumnje u autentičnost.
U Policijskoj upravi zagrebačkoj, Sektoru kriminalističke policije, Odjelu za organizirani kriminalitet obavljen je razgovor sa sinom umjetnika, gosp. Fedorom Džamonjom, a zaključak proslijeđen u Državno odvjetništvo Republike Hrvatske na daljnje postupanje.
Fedor Džamonja, sin pokojnog kipara Dušana Džamonje, prigodom pregleda ove skulpture utvrdio je slijedeće:
"Drvena jezgra ovog predmeta je okruglog oblika, dok su originali uvijek jajoliki. Način zabijanja čavala bitno je različit od onih na originalima. Naime ovaj je način dosta površan, linije nisu napete, nepravilne su i nemaju gustoću koje originalne skulpture imaju. Grupa čavala na samom tjemenu skulpture je nespretna i nije u kontinuitetu s dizajnom skulpture, a takvo se estetsko rješenje nikada ne može susresti kod Džamonje. Napominje odsustvo potpisa u bilo kojem obliku. Također je utvrđeno pomanjkanje kamene baze koja nosi dio potpisa, a bez koje niti jedna skulptura nije izašla iz te serije iz radionice Dušana Džamonje."