Revolveri
Načelno rečeno, glavna prednost revolvera pred pištoljem jest mogućnost uporabe jačih kalibara (.357Mag, .44Mag, .50AE, 454Casull itd.), dok je glavni nedostatak manji kapacitet streljiva (5 do 8 naboja).
Revolveri su najpopularnije ručno vatreno oružje u Sjedinjenim Američkim Državama. Najpoznatije tvorničke marke revolvera su Colt, Smith&Wesson, Ruger, Korth i Nagan.
Austrija
Revolver RAST&GASSER, M-1898, cal. 8 mm, br. 126593
Proizvođač: Leopold Gasser, Beč, Austrija
Bubanj: 8 naboja
Dimenzije: 24x17x4.5 cm
Inv. br. 1970
Riječ je o izrazito uspjeloj konstrukcija revolvera koji se može rastaviti bez uporabe alata. U I. svjetskom ratu bio je službeno oružje austrougarske vojske pa ga na ovim prostorima ima još u velikim količinama.
Belgija
Revolver LEPAGE, Pocket Hammerless Revolver, cal. 8 mm Leb, br. 2913
Proizvođač: Manufacture d`Armes Lepage, Liege, Belgija
Bubanj: 5 naboja
Dimenzije: 14x10x3.3 cm
Inv. br. 1978
Zanimljiv je model revolvera neslužbenog i uvriježenog naziva „Bossu“ (hr. prijevod „Nejednak“) sustava Buldog sa zatvorenim udaračem (kokotom) izrađenog za belgijsko i francusko tržište. Ovaj tip revolvera bio je popularan među poštarima i biciklistima koji bi se njime branili u slučaju napada od pasa, ali je zbog svojih malih dimenzija često korišten i kao obrambeno oružje. Sustav izbacivanja praznih čahura obavlja se s pomoću šipke koja se nalazi ispod cijevi s kočnicom koja je s lijeve strane okvira revolvera. Postoji i zaštitnik - branik okidača, koji je preblizu rukohvata tako da revolver u šaci leži nezgrapno. Osim kažiprsta na okidaču koristiti se može još samo srednjak koji obuhvaća rukohvat revolvera. Uz kalibar 8 mm Lebel izrađivan je i u kalibrima 6.35 mm, 7.65x17 mm i 5.8 mm Velodog.
Hrvatska
Revolver LIKAWELD, M-Piko, cal. .22 Magnum, br. A01005
Proizvođač: Likaweld, Zagreb
Bubanj: 5 naboja
Dimenzije: 13x2x7 cm
Inv. br. 2180
Mini revolver koji je nastao kod istog proizvođača kao i popularna kratka strojnica Zagi. Dvojbeni sigurnosni koncept zahtijevao je smirenog i uvježbanog korisnika. Nošenje revolvera s udaračem oslonjenim na naboj ili udaračem u poluzapetom položaju proizvođač u „Naputku za uporabu“ navodi kao opasno. Stoga preporuča pozicioniranje udarača u za to namijenjene utore između ležišta naboja u bubnjiću. Pritom je potrebno udarač postaviti u poluzapeti položaj i prstima ruke pod udarač dovesti utor za udarač pa polako, uz stiskanje okidača, otpustiti udarač u za to predviđeni sigurnosni utor. Na taj način moguće je nositi revolver sa svih pet naboja u bubnjiću. Drugi način je ostaviti jedno ležište naboja prazno i pozicionirati ga ispod udarača, ali je u tom slučaju kapacitet bubnjića četiri naboja. Krasi ga još jedna posebnost, a ona se odnosi na punjenje bubnjića, pri čemu je neophodno bubnjić potpuno izvaditi iz rame revolvera.
Revolver je pokušaj kombiniranja naboja velike brzine i solidne zaustavne moći u revolver malih gabarita koji se može uspješno prikriveno nositi na nozi, u džepu pa i u džepiću za sat.
Italija
Revolver Ordonanza Italiana Modello 1889, cal. 10.34 mm, br. 9965
Proizvođač: Societa Siderugica Glisenti, Italija
Bubanj: 6 naboja
Dimenzije: 25x16x5 cm
Inv. br. 1972
Revolver poznatiji pod nazivom Bodeo je od 1889. godine u službenoj uporabi u talijanskoj vojsci i zadržao se kao službeno postrano oružje do 1945. godine. Tipičan je primjerak revolvera iz tog vremena i spadao bi u kategoriju Bulldog konstrukcija (puni se kroz vratašca na desnoj strani bubnjića, ima vanjsku kočnicu i jednodijelnu ramu).
Izrađivao se u dvije inačice sve do 1936. godine, a korišten je i u II. svjetskom ratu. Inačice su se razlikovale po braniku okidača (kojeg nije bilo na modelu s preklopnim okidačem), duljini cijevi i obliku cijevi (vanjski presjek je šesterokutan ili okrugao). U Italiji je poznat pod nazivima Bodeo i Bodeo-Glisenti. Za ovo oružje specifično je to što su od 1891. godine svi revolveri morali biti brunirani.
Sjedinjene Američke države
Revolver IVER JOHNSON, Third Model Safety Automatic Hammer Revolver, cal. .38, br. 85673
Proizvođač: Iver Johnson`s Arms & Cycle Works, Fitchburg, Mass., SAD
Bubanj: 5 naboja
Dimenzije: 23x13x3 cm
Inv. br. 1924
Ovaj revolver samo je jedna od mnogih kopija revolvera na preklapanje sustava Smith & Wesson. Tvrtka Iver Johnson je u proizvodnom programu imala mnogo inačica ovog revolvera koji su se međusobno razlikovali u kalibru i zapremini bubnjića (7 naboja kalibra .22, 6 naboja kalibra .32 i 5 naboja kalibra .38), duljini cijevi, materijalu ručki (drvo ili tvrda guma) te po otvorenom ili zatvorenom udaraču u rami. Iver Johnson je proizveo više od milijun ovakvih jeftinih revolvera u različitim inačicama.
Sjedinjene Američke Države
Revolver tipa US Revolver Co., cal. .38, br. 78452
Proizvođač: nepoznat
Bubanj: 5 naboja
Dimenzije: 20x11x2.5 cm
Inv. br. 1928
Ovaj revolver samo je jedna od mnogih kopija revolvera na preklapanje sustava Smith & Wesson. Tvrtka Iver Johnson je u proizvodnom programu imala mnogo inačica ovog revolvera koji su se međusobno razlikovali u kalibru i zapremini bubnjića (7 naboja kalibra .22, 6 naboja kalibra .32 i 5 naboja kalibra .38), duljini cijevi, materijalu ručki (drvo ili tvrda guma) te po otvorenom ili zatvorenom udaraču u rami. Iver Johnson je proizveo više od milijun ovakvih jeftinih revolvera u različitim inačicama.
Sjedinjene Američke Države
Revolver COLT, POLICE POSITIVE, cal. .38 special, br. 381166
Proizvođač: Colt Co., Hartvord, Connecticut, SAD
Bubanj: 6 naboja
Dimenzije: 28x13x24 cm
Inv. br. 1969
Coltova tvornica u Hartfordu, Connecticut, godine 1907. tržištu je predstavila model revolvera Police Positive. Od prethodnog modela New Police naslijedio je sigurnosni sustav koji blokira udarnu iglu, a na njemu je prvi put primijenjen sustav po kojemu je i dobio ime čime je omogućeno sigurno postavljanje ležišta naboja ispred cijevi tako što bubnjić pri potezanju otponca zakreće u smjeru kazaljki na satu, što rezultira upiranjem nosača bubnjića o ležište u rami revolvera. Na taj način je naboj sigurno (pozitivno) doveden ispred cijevi. Postoji velik broj inačica ovog revolvera koje se razlikuju u kalibru (.32 long/short Colt, .32 S&W long, .38 S/W), duljini cijevi (2, 4, 5 i 6 incha) te materijalu i obliku ručki. Proizvodnja ovog uspjelog modela prekinuta je 1947. godine.
Različiti proizvođači
Revolver tipa BULDOG, model Constabulary, cal. .38, br. 6782
Proizvođač: različiti proizvođači u Europi i SAD
Bubanj: 6 naboja
Dimenzije: 14.5x11x3.5 cm
Inv. br. 1982
Tipičan revolver sustava Buldog u kojem su cijev okvira i rukohvat izliveni u jednom dijelu. Puni se kroz vratašca na lijevoj strani rame, ima kratku cijev i ručku tipa „ptičje glave“ te otponac s dvostrukim djelovanjem. Postoje mnoge njegove inačice, a razlikuju se po izgledu i kalibru oružja. Naziv modela „Constabulary“ označava oružje koje koriste redarstvenici (eng. constable - hrv. redarstvanik), a najpoznatiji predstavnik takvih revolvera je Webley RIC (Royal Irish Constabulary).
Različiti proizvođači
Revolver tipa BULDOG, model Constabulary, cal. .32, br. -
Proizvođač: različiti proizvođači
Bubanj: 6 naboja
Dimenzije: 18x12x13 cm
Inv. br. 1922
Osnovni europski policijski revolver bio je Buldog sustav. Cijev, okvir i drška izliveni su u jednom komadu. Kokot je bio otvoren i mehanizam dvostruke akcije. Počeo se proizvoditi pod različitim nazivima u nekoliko europskih država u različitim kalibrima. Engleski naziv Constabulary je oznaka za policijsku namjenu.
Različiti proizvođači
Revolver tipa VELEDOG, cal. 5,75 mm, br. -
Proizvođač: različiti proizvođači
Bubanj: 5 naboja
Dimenzije: 13x8.5x2 cm
Inv. br. 1921
Mnogi su se proizvođači revolvera okušali u proizvodnji revolvera malog kalibra za zaštitu biciklista od napada pasa. Otuda i ime Vele (lat. brzo) i Dog (engl. pas). Krajem 19. stoljeća, točnije od 1894. godine, to se oružje naglo proširilo po cijeloj Europi i proizvodile su ga mnoge tvrtke, posebice iz Belgije i Španjolske. Neke od inačica ovih malih revolvera čak nemaju žig s imenom proizvođača i oznake modela, što je i kod ovog revolvera slučaj. Njegova posebnost jest u tomu što je okidač bio na sklapanje, a kokot je bio skriven. Jednostavno rukovanje i uporaba samo jedne ruke pridonijelo je popularnosti ovog oružja.
Različiti proizvođači
Revolver tipa LEFAUCHEUX, cal. 11.5 mm, br. -
Proizvođač: različiti proizvođači
Bubanj: 6 naboja
Dimenzije: 22x15x5 cm
Inv. br. 1971
Godine 1853. pojavili su se revolveri na naboj koji tvori jedinstvenu cjelinu. Opaljivanje se obavljalo preko igle koja viri iz čahure na stražnjem dijelu, a udarač aktivira naboj udarajući odozgo. Naboj je patentirao Casimir Lefaucheux, a revolver njegov sin Eugène. Ubrzo je cijela Europa počela proizvoditi kopije ovog, u to doba, veoma popularnog oružja, a osobito Belgijanci, pa se uvriježilo mišljenje da je revolver izvorno belgijski proizvod. Ipak, svi tadašnji modeli proizvedeni u tom razdoblju nose naziv Lefaucheux po konstruktoru naboja s iglom koji je prepoznatljiv za taj tip revolvera. Gotovo identičnu kopiju proizvodili su Španjolci i Rusi pa je zbog skraćivanja cijevi i zamjene izvornih dijelova te zbog stanja ovog revolvera i nemogućnosti očitanja oznaka nemoguće ustvrditi izvornost proizvođača i modela.