U Muzeju policije izložba predmeta s policijskim oznakama

Slika topvijesti/2014/svibanj/muzej_izlozba_00.jpg

Tim povodom Muzej policije priprema izložbu o policijskom znakovlju i predmetima s policijskim oznakama kao što su: oznake pripadnosti, policijske kape, grbovi za kape, prsne oznake, modeli policijskih vozila i hrvatske registracijske pločice od tridesetih godina prošlog stoljeća pa sve do danas.

Foto: MUP

Kulturnoj manifestaciji „Vikend u muzeju '14“, koja će se u sklopu obilježavanja Međunarodnog dana muzeja i Europske noći muzeja, 17. i 18. svibnja, održavati u stotinjak muzeja diljem Republike Hrvatske, priključio se i Muzej policije.

Kako je na konferenciji za medije, održanoj u srijedu, 14. svibnja, u Muzejskom dokumentacijskom centru u Zagrebu, kazao voditelj Muzeja policije Željko Jamičić, izložbene primjerke prikuplja iz zbirki sakupljača s kojima surađuje, a to su mahom policijski službenici i građani.

Upravo akcija MDC-a „Sakupljači pokažite svoje zbirke“, odnosno predstavljanje privatnih kolekcionara i ukazivanje na bogatstvo i raznolikost baštine o kojoj skrbe, posebnost je ovogodišnje manifestacije Vikenda u muzeju.

„Počašćeni smo pozivom MDC-a koji nas je odabrao među stotinjak hrvatskih muzeja koji sudjeluju u ovoj manifestaciji. Bez obzira što mnogi o nama mislili, Ministarstvo unutarnjih poslova je jedino ministarstvo koje svoje prostore otvara građanima kako bi besplatno posjetili izložbu“, kazao je Željko Jamičić.

Konferenciji je uz Željka Jamičića, prisustvovao i jedan od izlagača na nadolazećoj izložbi u Muzeju policije, Ljubomir Kokošar koji je ukazao na bogatstvo i raznolikost svoje baštine.

„Mi smo relativno nova vrsta kolekcionara, naročito na ovim prostorima. Skupljati sam počeo kada sam radio u Ujedinjenim narodima jer je tamo uobičajeno da ljudi jedni drugima poklanjaju svoje oznake. Kad me je uhvatio virus skupljanja nisam siguran, međutim znam da sada imam preko 20.000 policijskog i vojnog znakovlja iz 120 zemalja svijeta i uopće nemam namjeru stati“, kazao je Kokošar.

Izložba Muzeja policije bit će postavljena u sjedištu Ministarstva unutarnjih poslova u Zagrebu, na adresi Savska cesta 39. Bit će otvorena za javnost od subote 17. svibnja do četvrtka 5. lipnja, svakog radnog dana od 8 do 16 sati, subotom i nedjeljom od 9 do 13 sati. Ulaz je slobodan.