Muzej policije organizator predavanja u Gradskom muzeju Varaždin

Slika topvijesti/2017/rujan/muzej_varazdin_00.jpg

U palači Herzer održano je predavanje pod nazivom: „Han van Meegeren, jedan od najvećih krivotvoritelja 20. stoljeća“ kojeg je održala pročelnica Odsjeka za konzervaciju i restauraciju Umjetničke akademije Sveučilišta u Splitu dr. Sagita Mirjam Sunara.

U Gradskom muzeju Varaždin su u sklopu izložbe „Ljepota lažnog sjaja“, koju je postavio Muzej policije, u srijedu, 20. rujna održana izuzetno uspješna i posjećena predavanja.

Viša konzervatorica-restauratorica u Hrvatskom restauratorskom zavodu dr. Dijana Nazor je predstavila rezultate svojih istraživanja umjetničke slike starog majstora, modernih i suvremenih umjetnika infracrvenim postupkom. Pokazala je kako se uz pomoć nekontaktne metode infracrvenog spektra mogu otkriti sve preinake i naknadne popravke na nekoj slici kao i krivotvorine umjetnina, odnosno pokazala je kako se snimanjem umjetnina u vizualnom i IC spektru umjetnine mogu štititi od krivotvorenja.

Predavanje su poslušali muzealci, galeristi i konzervatori sjeverozapadne Hrvatske, a zanimljivo je da su mu prisustvovali i i muzealci iz Gradskog muzeja u Sisku.

Nekoliko tjedana nakon završetka Drugog svjetskog rata započelo je suđenje Hanu van Meegerenu, a optužnica ga je teretila za suradnju s okupatorom. 1943. godine prodao je jednu Vermeerovu sliku njemačkome feldmaršalu Hermannu Göringu, a iznošenje tako vrijedne umjetnine iz Nizozemske proglašeno je činom izdaje. O tom i drugim detaljima oko Meegerena, vrlo živo i vrlo stručno, govorila je dr. Sunara što je iznimno brojna publika popratila s velikim zanimanjem.

Izložba u Varaždinu zatvara se 24. rujna.