Muzej policije dobio svoj prostor na Policijskoj akademiji

Muzej policije osnovan je 2001. godine, a od jučer ima stalni postav

Na Policijskoj akademiji u Zagrebu jučer, 19. prosinca, svečano je otvoren prostor Muzeja policije. Vrpcu je prerezao potpredsjednik Vlade RH i ministar Davor Božinović.

Voditeljica Muzeja policije Helena Jelinek u svom emotivnom govoru rekla je kako je neizmjerno sretna što je došao taj dan da Muzej policije otvori vrata građanima. Naime, Muzej policije u osnutku osnovan je 24.  rujna 2001. godine potpisivanjem sporazuma tadašnjih ministara unutarnjih poslova i kulture, a svoj rad je predstavljao povremenim tematskim  izložbama u prostorima Ministarstva unutarnjih poslova ili u drugim muzejima.

- Na 300 kvadrata izložili smo predmete i opremu koje su koristile redarstvene snage, a prikazali smo i izume i dostignuća naših sunarodnjaka Ivana Vučetića i Josipa Belušića, dok jedan cijeli prostor prikazuje ulogu policije u Domovinskom ratu i atraktivnu zbirku oružja – rekla je voditeljica Muzeja Jelinek i dodala kako niti jedna policija na svijetu nije napravila za obranu svoje domovine, kao što je to učinila hrvatska policija i da te zasluge ne smijemo zaboraviti već ih moramo prenositi mlađim naraštajima.

Izložbeni prostor Muzeja podijeljen je u dva dijela. U prvom se kronološki prikazuje povijesni razvoj redarstvenih snaga u Hrvatskoj, dok drugi prikazuje ulogu policije u Domovinskom ratu te bogatu zbirku oružja. Uz to, na info kiosku nalaze se fotografije i podaci poginulih i nestalih policijskih službenika u Domovinskom ratu po Policijskim upravama. Naime, svoj život za Domovinu dalo je 763 policijskih službenika, dok se 24 još uvijek vode kao nestala.

Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović izrazio je zadovoljstvo novim prostorom Muzeja policije i dao podršku za nastavak razvijanja djelatnosti Muzeja. Pohvalio je uloženi trud i istaknuo da se radi o izvrsnom projektu koji će privući mnogo posjetitelja.

Voditeljica Muzeja policije Helena Jelinek je zaključila kako je glavni cilj u budućnosti, ne samo upoznavanje s našom bogatom i časnom ulogom osobito u zadnjih 30 godina, nego i senzibiliziranje javnosti, a posebice mlađih generacija kako bi i oni jednog dana postali ponosni članovi velike obitelji hrvatske policije. Zahvalila je djelatnicima Policijske akademije na angažmanu i trudu kako bi Muzej ugledao svjetlo dana, kao i svom prethodniku Željku Jamičiću koji je prikupio veliki dio građe. Posebno je zahvalila načelniku Policijske akademije Dubravku Novaku koji je bio izuzetna potpora projektu.

Na svečanosti su bili pomoćnik ministra unutarnjih poslova Cvjetko Obradović, članovi kolegija glavnog ravnatelja policije, načelnici svih 20 policijskih uprava, članovi kolegija načelnika Policijske akademije, glavni direktor AKD-a Jure Sertić, bivši voditelj Muzeja policije u mirovini Željko Jamičić projektanti iz Studio B i B, d.o.o., umirovljeni kriminalistički tehničar zagrebačke policije Ljubo Gudelj,   zaposlenici Policijske akademije i mnogi drugi. Prostor Muzeja blagoslovio je biskupski vikar Frane Musić.
Radovi na uređenju dva prostora Muzeja policije trajali su nekoliko mjeseci mjeseca i vrijedni su 700.000 kuna.

Nakon neophodnih tehničko-organizacijskih priprema, Muzej policije će za javnost biti otvoren početkom iduće godine. Moći će se posjetiti radnim danom od ponedjeljak do petka od 10 do 13 sati te svaku prvu subotu u mjesecu u istom terminu, a za grupne posjete po dogovoru.

Muzeju Velika nagrada sigurnosti

Muzej policije ove je godine dobio i Veliku nagradu sigurnosti u kategoriji Partnerstva u ostvarivanju sigurnosti i dodijeljena je za projekt poznate izložbe „Ljepota lažnog sjaja“ od Hrvatske udruge nenađena sigurnosti koja se dodjeljuje u 12 kategorija. Riječ je o izložbi koju Muzej policije postavlja diljem zemlje od 2016. godine, a kojom upozorava građane na crno tržište umjetninama i ujedno ih educira na što trebaju obratiti pozornost kod kupovine umjetnina. Tako i prevenira ovu vrstu kriminaliteta. Putujuća izložba obuhvaća oko 50 krivotvorina iz zbirke Muzeja policije koja je nastala 2009. i u međuvremenu narasla na oko 70 djela, a do danas je postavljena u 16 različitih gradova. Muzej policije danas ima više od tri tisuće eksponata i bogat knjižni fond s više od tisuću naslova.

Iz povijesti Muzeja

Prvi Kriminalni muzej za izobrazbu oružnika ustrojen je u Zagrebu davne 1909. godine, a izlošci iz tog muzeja su prebačeni u Kamenicu u Srbiji gdje  je ustrojena Žandarmerijska podoficirska škola.
Nakon Drugog svjetskog rata u Đorđićevoj ulici u Zagrebu otvoren je Kriminalistički muzej koji je 1953. godine proširen i kompletno preseljen u Runjaninovu, gdje je bio pripojen Centralnom uredu za kriminološka ispitivanja. Tek 1976. godine Muzej je premješten u prostore Obrazovnog centra Republičkog sekretarijata unutarnjih poslova, odnosno današnju Policijsku akademiju.