Izložba „Ukradena baština“ na Policijskoj akademiji

U prostorijama Policijske akademije svečano je danas 12. studenog, otvorena izložba Muzeja grada Iloka i Muzeja policije „Ukradena baština - Stolen heritage“. Izložba se održava u sklopu projekta Europske godine kulturne baštine, a prikazuje 13 okvira umjetnina koje su otuđene iz Muzeja grada Iloka u vrijednosti od oko 500 milijuna kuna.
Pozdravljajući brojne okupljene, voditeljica Muzeja policije Helena Biočić istaknula je važnost upozoravanja stručne i šire javnosti na gubitak kulturnog nasljeđa te dodala kako u ovom trenutku u Interpolovoj bazi podataka postoji oko 63 tisuće objava potraga za umjetninama, od čega je 475 raspisanih na zahtjev hrvatske policije. Biočić je ujedno i pozvala na učinkovitiju suradnju institucija, trgovaca umjetninama, povjesničara umjetnosti, muzealaca, kolekcionara te svih ostalih ljubitelja umjetnosti.
O samoj ideji izložbe govorila je autorica izložbe Andrea Rimpf te rekla kako je glavna misao i ideja bila podsjetiti javnost kako je prošlo 20 godina od kada su ukradena neka od vrjednijih umjetnina iz Muzeja grada Iloka. Naime, od 1991. do 1998. godine iz Muzeja grada Iloka ukradeno je 49 umjetnina, a 13 je rekonstruirano jer su postojale njihove fotografije. Rimpf je ujedno govorila o stvarnoj problematici krađa umjetnina kao organiziranom kriminalu koji Hrvatsku koristi kao tranzitnu zemlju za prijevoz ukradenih umjetnina. Osim toga Rimpf je istaknula važnost fotografiranja umjetnina za potrebe muzeja u kojima se čuvaju ali i kao dokaznog materijala u slučaju krađe.
Izložbu je otvorila ravnateljica Muzeja grada Iloka Maja Barić rekavši da je ova izložba pokazatelj kako muzeji nisu samo strukovne institucije koje se često doživljava kao zabavni sadržaj kroz turizam, već da se bave i znanstvenim radom. Zahvalivši Ministarstvu unutarnjih poslova RH i Muzeju policije što je izložio ovu izložbu, Barić je pozvala na konstantnu edukaciju stručnog kadra i svih onih koji se bave umjetninama, jer je kod pronalaska ukradenih umjetnina najbitniji ljudski faktor.
O izložbi saznajte više putem aplikacije na Google play trgovini pod nazivom „Ukradena baština/Stolen heritage“, a koju je potrebno preuzeti na svoj pametni telefon kako bi vidjeli fotografije umjetnina koje nedostaju u okvirima.
Izložba je otvorena od 12. do 30. studenog 2018. godine.