Izložba u Muzeju policije: „Proces mirne reintegracije hrvatskoga Podunavlja“

Muzej grada Iloka pripremio je povijesno-dokumentarnu izložbu autora Marka Keve povodom obilježavanja obljetnice.

Muzej grada Iloka s tom izložbom gostuje u Muzeju policije, koji je prepoznao važnost navedene teme za stvaranje moderne Republike Hrvatske te značaj njezine promocije u znanstvenim i obrazovnim krugovima.
Cilj je izložbe aktualizacija teme međunarodnog priznanja Republike Hrvatske i početka te završetka procesa mirne reintegracije hrvatskoga Podunavlja, unutar povijesnoga istraživanja te interdisciplinarnih i publicističkih radova. Istodobno, po prvi put je obrađena i publicirana građa Muzeja grada Iloka koja se odnosi na navedeno razdoblje.

Postav izložbe organiziran je na 22 panoa, a  obrađena su 82 muzejska predmeta.
Izložba je tematski podijeljena u nekoliko cjelina:
Pripreme za povratak, Struktura, ciljevi i razmještaj snaga UNTAES-a, Područja djelovanja misije, Demilitarizacija, Prijelazne policijske snage, Upravna, institucionalna i socijalna reintegracija te Ilok kroz fotografije za procesa mirne reintegracije. Uvelike su zastupljeni obrađeni povijesni dokumenti i hemerotečna građa (novinski članci) objavljeni tijekom trajanja procesa mirne reintegracije.
Popratni katalog izložbe uvodi u ciljeve procesa, političke odluke koje su odredile sudbinu Podunavlja, probleme s kojima su se susretali čelnici procesa te konačne rezultate.

Projekt izložbe „Proces mirne reintegracije“ realiziran je pod pokroviteljstvom Predsjednice Republike Hrvatske, Ministarstva kulture Republike Hrvatske, Ministarstva obrane Republike Hrvatske, Ministarstva hrvatskih branitelja Republike Hrvatske, Vukovarsko-srijemske županije te Grada Iloka.

Izložbu je predvorju Visoke policijske škole otvorio načelnik Dubravko Novak u srijedu, 15. siječnja 2020. u 13 sati, a velikom broju posjetitelja obratili su se voditeljica Muzeja policije Helena Jelinek, voditeljica Muzeja grada Iloka Maja Barić, kustos iločkog muzeja i autor izložbe Marko Kevo,
Izložba će biti dostupna posjetiteljima u prostorijama Policijske akademije, Avenija Gojka Šuška 1 u Zagrebu do sredine drugoga mjeseca, a moći će je pogledati u redovno radno vrijeme Muzeja policije.