Otvorena izložba: „Prolistaj – pročitaj – pogledaj – razmisli“

  • Slika:
  • Slika:
  • Slika:
  • Slika:
  • Slika:
  • Slika:
  • Slika:
  • Slika:
  • Slika:
  • Slika:
  • Slika:

Prikazom kratkog dokumentarnog filma „Krvavi Uskrs na Plitvicama“ točno u podne u predvorju Ministarstva unutarnjih poslova otvorena je izložba „Prolistaj – pročitaj – pogledaj – razmisli“. Muzej policije izložbu je postavio u povodu događajana Plitvicama 1991. godine poznatim pod nazivom: krvavi Uskrs "91.  

 
Foto
: MUP

Prikazom kratkog dokumentarnog filma „Krvavi Uskrs na Plitvicama“ točno u podne u predvorju Ministarstva unutarnjih poslova otvorena je izložba „Prolistaj – pročitaj – pogledaj – razmisli“. Izložbu knjiga i publikacija otvorio je savjetnik ministra unutarnjih poslova doktor Josip Mihaljević. Muzej policije izložbu je postavio u povodu događaja na Plitvicama 1991. godine poznatim pod nazivom: krvavi Uskrs '91. Taj 31. ožujak bio je koban za hrvatskog policajca, 22-godišnjeg Josipa Jovića, prvu žrtvu Domovinskog rata. 

- Da se spomen na krvavi Uskrs i žrtve ne zaborave, a mi podsjetimo na dane stvaranja mlade hrvatske države, postavili smo izložbu knjiga i publikacija iz svog knjižnog fonda sa šezdesetak naslova na temu Domovinskog rata – rekao je voditelj Muzeja policije Željko Jamičić.

Savjetnik ministra Josip Mihaljević govorio je o značaju tog datuma u hrvatskoj suvremenoj povijesti i naglasio važnost da se sazna istina o Domovinskom ratu.
- Ako ne znamo kuda idemo, ne znamo ni kuda ćemo stići – zaključio je savjetnik Mihaljević.

Izložena građa podijeljena je na nekoliko cjelina koje čine knjige u kojima se spominje događaj na Plitvicama, zatim na građu koja obrađuje ratne događaje u zapadnoj i istočnoj Slavoniji te južnoj Hrvatskoj i na ostale publikacije s temama iz Domovinskog rata.

Pisanu dokumentaciju na izložbi potkrjepljuje projekcija televizijskih reportaža iz različitih izvora snimljenih uoči i nakon plitvičkog događaja. Voditelj Muzeja Jamičić je pozvao posjetitelje izložbe da prolistaju i pročitaju dijelove izloženih publikacija te da pogledaju reportaže čija će dokumentiranost i autentičnost zasigurno potaknuti na razmišljanje o veličini, zanosu i domoljublju hrvatske mladosti u redovima hrvatske policije koja je prva stala u obranu Hrvatske od srpske agresije.

Što se to i kako dogodilo na Plitvicama 1991. godine došli su vidjeti slovački i njemački časnici za vezu u Republici Hrvatskoj, predstavnici Ministarstva kulture i zaposlenici nekoliko zagrebačkih muzeja.

Izložba je postavljena u sjedištu MUP-a, Savska cesta 39, a razgledati je možete od 23. ožujka do 2. travnja radnim danom od 8 do 16 sati te subotom i nedjeljom od 9 do 13 sati.

Ulaz za posjetitelje je slobodan.


Pisane vijesti