Otvorena izložba BUDI ZAKON! Jučer – danas – sutra

Izložba Muzeja policije u Palači Herzer u Varaždinu

U četvrtak, 26. rujna, u Palači Herzer Gradskog muzeja Varaždin otvorena izložba Muzeja policije „BUDI ZAKON! Jučer - danas - sutra”. Riječ je o najvećoj „policijskoj“ izložbi u Republici Hrvatskoj koja se prostire na više od 700 m2.

Izložbom koja je realizirana u suradnji Muzeja policije i Gradskog muzeja Varaždin obuhvaćen je razvoj redarstvenih snaga u Hrvatskoj od 9. stoljeća do danas, s naglaskom na ključne promjene od sredine 19. stoljeća. Važno mjesto zauzima Varaždinska garda, kao preteča današnje policije, kao i uloge Policijske uprave varaždinske u Domovinskom ratu, koja je u to vrijeme uključivala policijske postaje Varaždin, Ivanec, Ludbreg, Novi Marof i Čakovec. Posebni postavi posvećeni su SJP Roda Varaždin i Hrvatskom društvu logoraša srpskih koncentracijskih logora, podružnice Varaždinske županije.

Među zanimljivim izlošcima ističe se zbirka oružja hrvatske proizvodnje s početka Domovinskog rata, u kojoj su i strojnice Pleter, Vila Velebita, Agram 2000, Crogar, Šokac, Zagi, Alka i dr. te posebno rijetko oružje - teška snajperska puška RT 2 i prototip strojnice HS Produkt APS-95.

Posebnu cjelinu izložbe čine policijska oprema i odore te nekoliko policijskih vozila. U dijelu postava „Ljepota lažnog sjaja“ izložena su krivotvorena djela poznatih svjetskih umjetnika i hrvatskih velikana, kao i krivotvorene novčanice, osobni dokumenti i isprave. Taj dio izložbe nije samo svjedočanstvo o vještini i umješnosti krivotvoritelja nego i o neumornom radu onih koji štite autentičnost i integritet umjetničkih djela.

Nezaobilazna je i Zagrebačka škola poligrafa, koja je u drugoj polovici 20. stoljeća Hrvatsku postavila na vodeći položaj u kriminalističkim istraživanjima u bivšoj Jugoslaviji te dio postava podsjeća na važne osobe i događaje u nastanku i razvoju Zagrebačke škola poligrafa.

Zbirka kriminalističke tehnike predstavljena je simuliranim mjestom događaja teškoga kaznenog djela, a posjetiteljima omogućuje da dožive situacije s kojima se policijski službenici svakodnevno suočavaju.

Dio izložbe posvećen navijačima prikazuje fotografije policijskog postupanja na sportskim natjecanjima te jasno razdvaja prave navijače od huligana. Izloženi su i zaplijenjeni rekviziti koji nemaju veze sa sportom niti s pravim navijanjem.

Otvorenju su prisustvovali članovi obitelji poginulih, nestalih i preminulih policijskih službenika, saborski zastupnik i načelnik Općine Gornji Kneginec Goran Kaniški, savjetnik ministra unutarnjih poslova Vladimir Faber, zamjenica župana Varaždinske županije Silvija Zagorec, gradonačelnik Varaždina Neven Bosilj, gradonačelnica Varaždinskih Toplica Dragica Ratković, gradonačelnik Lepoglave Marijan Škvarić, gradonačelnik Ivanca Milorad Batinić, zamjenica načelnika Policijske akademije „Prvi hrvatski redarstvenik“ Mirjana Abramović, voditeljica Službe za nakladničko-knjižničnu djelatnost i Muzej policije Helena Jelinek Mareljić, kao i načelnici općina s područja Varaždinske županije, direktor PU Maribor Beno Megliča sa suradnicima, policijski službenici iz PU Murska Sobota, predstavnici državnog odvjetništva, raznih institucija i udruga.

Na otvorenju su govorili: ravnatelj Gradskog muzeja Varaždin Miran Bojanić Morandini, voditelj Muzeja policije Nikša Jelovčić, gradonačelnik Varaždina Neven Bosilj, zamjenica župana Varaždinske županije Silvija Zagorec te načelnik Policijske uprave varaždinske Predrag Benčić, koji je i otvorio izložbu.

Događaj su svojim nastupima uveličali Policijska klapa „Sveti Mihovil“ i tamburaški sastav „Biseri“.

Izložba „BUDI ZAKON! Jučer - danas - sutra“ može se razgledati do 22. studenoga 2024. u Gradskom muzeju Varaždin, Franjevački trg 10.