Ministar Rončević otvorio izložbu „Zašto suparnici“

Zašto suparnici?“ naziv je izložbe koju je u četvrtak, 25. rujna, u sjedištu Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske u Zagrebu otvorio ministar unutarnjih poslova Berislav Rončević u povodu predstojećeg Dana policije.

„ Zašto suparnici?“ naziv je izložbe koju je u četvrtak, 25. rujna, u sjedištu Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske u Zagrebu otvorio ministar unutarnjih poslova Berislav Rončević, a kao jednu od niza priredaba u povodu predstojećeg Dana policije. Okupila je njegove brojne suradnike: državnog tajnika Ivu Bačića, goste i uzvanike, predstavnike hrvatskih ministarstava, gradske uprave Grada Zagreba, diplomatskih i konzularnih predstavništava u Hrvatskoj te medija.
Izložbu su priredili, odnosno, rezultat je plodonosne suradnje Muzeja policije i Tiflološkog muzeja iz Zagreba, a njezini su autori Željko Jamičić i Željka Sušić.
Kako izložba otvara pred posjetiteljima temu o nogometu, toj najvažnijoj sporednoj stvari na svijetu, ali i njegovoj negativnoj popratnoj pojavi – navijačkom nasilju, tom je prigodom ministar Rončević naglasio:„ Sportsko nadmetanje bez navijača nema nikakvog smisla. Sportsko nadmetanje je pokazivanje vještina i sposobnosti u kojem uvijek ne mora pobijediti bolji i u kojem ponekad pobjedi sretniji. No, to je društvena djelatnost nakon koje svi trebaju otići kući sretni, zadovoljni i u tišini. To je naša poruka svim navijačima. Navijači nisu huligani. Na žalost bolna je činjenica da su sportska nadmetanja postala i pozornica onih „igrača iz sjene“, ljudi koji igraju neke svoje utakmice, ljudi koji se dokazuju nekim drugim vrijednostima, koje mi ne dijelimo“. Rončević je stoga na kraju svog govora poručio: „Vrata ovog Ministarstva i Ravnateljstva hrvatske policije otvorena su mladim ljudima, predstavnicima njihovih udruga i apsolutno smo otvoreni za dijalog. Mi ovaj problem možemo i želimo riješiti. Sportsko nadmetanje opet će biti praznik sporta, to će biti mjesto uživanja i tome će doprinos dati upravo ti mladi ljudi koji nam se danas možda čine kao problem. Ja tvrdim: oni nisu problem, samo ih ponekad treba znati čuti i vidjeti njihova razmišljanja i pomoći im, pravilno ih usmjeriti, a ova izložba ima isključivo taj smisao“.

O izložbi su govorili i njezini autori. Željko Jamičić osvrnuo se na primjere brojnih intervencija interventnih policija iz europskih zemalja na stadionima kako bi spriječili navijačke nerede te zahvalio na potpori zagrebačkom Tiflološkom muzeju na ostvarenju izložbe. Željka Sušić čestitala je pak u ime ravnateljice Tiflološkog muzeja MUP-u Dan policije te kazala kako ova izložba pokazuje da muzeji osim o prošlosti mogu progovoriti i o sadašnjem trenutku. Isto tako, dodala je kako je ova izložba nastavak djelovanja i rada Tiflološkog muzeja kojim se promiče poslanje muzeja u smislu poticanja tolerantnijih i harmoničnijih odnosa među ljudima.

Sam postav izložbe na površini od 200 kvadratnih metara zadire u sociološki fenomen današnjeg društva, ali ukazuje i na ulogu policije u suzbijanju nereda. Prikazuje temeljne podatke o osnutku i radu Interventne policije MUP-a RH, uprizorena je njezina specifična oprema, popraćena prikazima filmova s vježbi Interventne policije u Zagrebu, Varaždinu i Sisku.
Također i kolekcionari policijskog znakovlja izlažu oznake interventnih jedinica iz nekoliko zemalja. Kako nasilje nije ograničeno samo na stadione, zanimljiv izložak je kapa brutalno pretučenog francuskog policajca Davida Nivela, koju je na Svjetskom prvenstvu u Francuskoj 1998. godine na glavi nosio tadašnji hrvatski izbornik hrvatske izabrane vrste Miroslav Blažević.

Crtežima, izvornim fotografijama sa stadiona, oduzetim navijačkim „rekvizitima“,neprimjerenim navijanjem koje prelazi i u ulični rat s policijom, izložba odaje današnjicu u kojoj je gotovo svaki veći športski susret na granici rizičnog. Iako je namijenjena svim građankama i građanima, ciljani posjetitelji ove izložbe su školska djeca i mladež, jer brojni pokazatelji govore kako sve mlađe i mlađe osobe postaju evidentirani nasilnici na športskim terenima. Izložba se u izložbenom prostoru Muzeja policije u sjedištu MUP-a, Savska cesta 39 u Zagrebu, može razgledati od 25. rujna do 12. listopada, radnim danom od 8 do 16 sati, a subotom i nedjeljom od 9 do 13 sati.