​Izložba „Hrvatska policija u Domovinskom ratu – policija u obrani ličko-senjskog kraja“ otvorena u Brinju

Izložba će ostati otvorena do 13. studenog, a javnosti će biti dostupna u radno vrijeme Društveno-kulturnog centra Općine Brinje

U Društveno-kulturnom centru u Općini Brinje u petak 4. studenog svečano je otvorena  izložba  Muzeja policije i Regionalnog kuba IPA ličko-senjska „Hrvatska policija u Domovinskom ratu – policija u obrani ličko-senjskog kraja“.

Načelnik Općine Brinje Zlatko Fumić, koji je izložbu i otvorio, i sam se prisjetio tih ratnih zbivanja na tom području te izrazio veliko zadovoljstvo što će ove izložba biti dostupna lokalnom stanovništvu. Posebice se to odnosi na učenike koji u svojim školskim kurikulumima imaju jako malo ili nimalo sadržaja o suvremenoj hrvatskoj i zavičajnoj povijesti. Načelnik Fumić je najavio kako će ovu izložbu vidjeti svi učenici njihove Općine.

Predsjednik Regionalnog kluba IPA ličko-senjske Tomo Bukovac-Butina, koji je i sam kao policajac sudjelovao u obrani ličkog kraja, također se prisjetio tog vremena te napomenuo kako je policija bila prva i jedina na početku Domovinskog rata.

Mirjana Javor, voditeljica Društveno-kulturnog centra općine Brinje je rekla kako se ovom izložbom otvara jesensko-zimska sezona kulturnih događaja u Brinju. Izrazila je zadovoljstvo što će izložba ove važne tematike za njihov kraj biti dostupna stanovnicima Općine Brinje i njihovim gostima.

Voditeljica poslova Muzeja policije Ana Marija Dunaj je istaknula važnost edukacije mladih generacija o ovoj temi. Iskoristila je priliku i pozvala sve koji imaju neke predmete i materijale o Domovinskom ratu, a voljni su ih darovati Muzeju policije, da to i učine, jer će tako Muzej obogatiti svoje zbirke a time i buduće izložbe. Na kraju je izrazila zahvalnost na suradnji IPA-i ličko-senjske i Društveno-kulturnom centru Općine Brinje koji su omogućili da se Muzej policije predstavi i stanovnicima lijepe naše izvan glavnog grada.

Na otvorenju izložbe je bio i jedini preživjeli policajac događaja u Žutoj Lokvi iz kolovoza 1991. godine Darko Murat, kada su iz zasjede napadnuta petorica policajaca.

Na izložbi se mogu vidjeti ratne odore i oprema koju je koristila policija u Domovinskom ratu. Izložba donosi opis ratnog puta Specijalne jedinice policije PU ličko-senjske Tigrova, te podsjeća na stradavanje četvorice redarstvenika u Žutoj Lokvi 1991. godine. Prisjećamo se i Velebitskih heroja stradalih na Velebitu tijekom Domovinskog rata, kao i svih poginulih policajaca PU ličko-senjske. Jedan dio izložbe posvećen je Akciji Plitvice i pogibije prvog hrvatskog redarstvenika „Josipa Jovića“.

Izložba je tijekom listopada bila postavljena u gospićkom Pučkom otvorenom učilištu “Dr. Ante Starčević”, a zbog velikog interesa javnosti izložba će osim u Brinju, biti dostupna i u drugim ličko-senjskim gradovima.

Izložba će biti otvorena tjedan dana do 13. studenog, a javnosti će biti dostupna u radno vrijeme Društveno-kulturnog centra Općine Brinje.