Budući ekonomisti učili o povijesti i ulozi policije u društvu

Učenici su uživo vidjeli koje zadaće i zadatke mora znati izvršiti jedan policijski pas

Policijsku akademiju i Muzej policije posjetili su danas uz pratnju profesorice Andree Gabrić učenici drugog razreda Prve ekonomske škole u Zagrebu.

Od policijske službenice Višnjice Trajčevski saznali su početke redarstvenih snaga u Hrvatskoj od građanskih gardi, preko milicije, do policije u Domovinskim ratu pa sve do uloge policije u suvremenom društvu.

Imali su priliku vidjeti i policijske odore, oružje i opremu koju je policija koristila ili još uvijek koristi u svom radu. Upoznali su se s izgledom policijske značke temeljne i kriminalističke policije.

Učenici su otkrili i povijest daktiloskopije u policiji, odnosno Hvaranina Ivana Vučetića koji je još 1891. godine u tadašnjoj argentinskoj policiji prvi u svijetu ustanovio sistematiku desetoprstne daktiloskopske zbirke, koja kao opći forenzički pojam u svijetu egzistira pod nazivom "Vucetichissimo".

Vidjeli su i kako izgleda mjesto događaja kaznenog djela ubojstva te što policija koristi prilikom obavljanja očevida.

Zanimanje posjetitelja uvijek izazovu krivotvorine od umjetničkih djela do novca i dokumenata.

Učenici Prve ekonomske škole u postavu Muzeja o Domovinskom ratu saznali su više informacija o neizmjernoj ulozi koju je imala hrvatska policija u obrambenom ratu 90-tih godina prošlog stoljeća.

Služba za obuku vodiča i dresuru službenih pasa i ovog je puta za naše goste izvela vježbu poslušnosti službenog psa Rokija kao i vježbu prolaska kroz poligon. Tako su budući ekonomisti uživo vidjeli koje zadaće i zadatke mora znati izvršiti jedan policijski pas.